Deskowanie to nieodłączny element większości prac budowlanych, szczególnie przy konstrukcjach żelbetowych. Wybór odpowiedniego rodzaju deskowania jest istotny ze względu na jakość wykonania pracy, optymalizację kosztów oraz przyspieszenie czasu realizacji inwestycji. W niniejszym artykule omówimy różne rodzaje deskowań, ich zalety oraz zastosowanie.

Deskowanie systemowe

Deskowanie systemowe to jedno z najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych rozwiązań stosowanych w budownictwie. Składa się głównie z prefabrykowanych paneli stalowych lub aluminiowych oraz specjalnych łączników. Charakteryzuje się łatwym montażem i demontażem, co wpływa korzystnie na efektywność prac. Dodatkowo, elementy tego rodzaju deskowania są wielokrotnego użytku, co przyczynia się do redukcji kosztów.

Deskowanie systemowe jest idealne dla dużych inwestycji, gdzie liczy się szybkość pracy i możliwość wielokrotnego użycia sprzętu. Oferujemy wynajem szalunków w Olsztynie, co pozwala zaoszczędzić środki finansowe na zakup deskowania.

Deskowanie tradycyjne

Deskowanie tradycyjne, zwane również deskowaniem konstrukcyjnym, to rozwiązanie oparte na konstrukcjach drewnianych lub stalowych, które są wypełniane deskami lub płytami OSB. Deskowanie takie jest zdecydowanie mniej uniwersalne od systemowego, ale jego zaletą jest niższy koszt oraz możliwość dopasowania do niestandardowych geometrii.

W przypadku deskowania tradycyjnego istotne jest zapewnienie odpowiedniej jakości materiałów oraz staranność wykonania, gdyż błędy mogą prowadzić do deformacji czy pęknięć w betonie. 

Deskowanie tracone

Innym rodzajem deskowania jest tzw. deskowanie tracone, które pozostaje w konstrukcji po zakończeniu prac budowlanych. Wykorzystuje się je przede wszystkim przy realizacji różnego rodzaju stropów, ścian szczelinowych czy fundamentów. Składają się one z elementów betonowych, styropianowych lub kartonowo-gipsowych, które są wbudowywane w konstrukcję i pełnią rolę nośną.

Zaletą tego rozwiązania jest oszczędność czasu i pracy przy montażu oraz demontażu deskowania. Warto jednak zaznaczyć, że deskowanie tracone nie daje takiej swobody w kształtowaniu geometrii konstrukcji jak deskowanie systemowe czy tradycyjne.