Poprawnie wykonany strop jest gwarancją uzyskania stabilnej konstrukcji. Żeby jednak prawidłowo pełnił on swoją rolą, kluczowe jest nie tylko przygotowanie odpowiedniej mieszanki betonowej, ale również jej dokładne wyschnięcie przed demontażem szalunku. Kiedy można zatem rozebrać deskowanie? Przeprowadzenie tej czynności zalecane jest po osiągnięciu siedemdziesięciu procent wytrzymałości końcowej betonu. Wówczas cała struktura jest na tyle stabilna, że nie powinna ulec ona uszkodzeniu. Warto zaznaczyć, że parametr ten dotyczy nie tylko stropów, ale również ścian, słupów i innych konstrukcji.

Jak długo wysycha beton?

Czas potrzebny do wyschnięcia betonu uzależniony jest od wielu czynników. Co konkretnie wpływa na okres zastygania mieszkanki? Uzależnione jest to przede wszystkim od pogody. W przypadku suchych, ciepłych i wietrznych dni, beton wysycha znacznie szybciej, niż ma to miejsce w chłodnym i wilgotnym okresie. Oprócz tego na czas zastygania mieszanki wypływa również jej grubość. Im jest ona mniejsza, tym szybciej będzie można zdemontować szalunek stropowy lub jego inny rodzaj. Istotnym czynnikiem decydującym o tempie schnięcia betonu jest także typ mieszanki. Wraz z jej gęstością spada bowiem czas zastygania.

Skutki zbyt wczesnego demontażu szalunku

Zbyt wczesny demontaż szalunku może spowodować nawet zawalenie się konstrukcji. Są to jednak skrajne przypadki, do których nie dochodzi zbyt często. Jakie jeszcze mogą być skutki zbyt szybkiego rozebrania deskowania? Konsekwencją tego są nierzadko spękania betonu, co wyraźnie osłabia jego trwałość. Oprócz tego jest to również występowanie odkształceń w postaci między innymi wybrzuszeń. Wczesne rozszalowanie może powodować także ugięcie się stropu. Jeśli zatem konstrukcja ma być trwała i pozbawiona wad, należy przestrzegać czasu utrzymywania deskowania.